headerphoto
Główna

Wszystko o tłumaczeniach symultanicznych

Organizacja konferencji wymaga od nas nie tylko przygotowania odpowiedniego miejsca, ale także zadbania o to, żeby każdy z gości miał szansę zapoznać się z przedstawianymi treściami.

Podczas konferencji międzynarodowych często zdarza się, że niektórzy uczestnicy mogą zostać wykluczeni ze względu na barierę językową. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z usług profesjonalnego tłumacza.

Czym jest tłumaczenie symultaniczne?

Tłumaczenie symultaniczne to inaczej tłumaczenie równoczesne. Polega ono na tym, że tłumacz znajduje się w dźwiękoszczelnej kabinie, przez którą ma szansę widzieć przemawiającego prelegenta. Korzystając z słuchawek, tłumacz odbiera wiadomości w języku źródłowym i w tym samym czasie, mówiąc do mikrofonu dokonuje tłumaczenia na język docelowy. Uczestnicy konferencji, którzy potrzebują tłumaczenia, słyszą przekaz w swoich słuchawkach. Tłumaczenia symultaniczne wykorzystywane są również w przypadku tłumaczenia języka migowego.

Jak się organizuje tłumaczenia symultaniczne?

Jak już zostało wspomniane, tłumaczenie symultaniczne wymaga osobnego miejsca dla tłumacza, w którym będzie mógł odbierać wiadomości i dokonywać ich przekładu. Należy zapewnić tłumaczowi kabinę dźwiękoszczelną, aby proces tłumaczenia nie był zakłócany przez dźwięki z zewnątrz, a także nie zakłócał wystąpień prelegentów. Nie jest to jedyny sprzęt do tłumaczeń symultanicznych który musimy posiadać, jeśli chcemy skorzystać z tego rodzaju tłumaczenia podczas organizowanej konferencji. Wymagane są także urządzenia do transmisji - mikrofony do systemu konferencyjnego i stacje odbiorcze dla uczestników spotkania. Tłumaczenie symultaniczne, ze względu na to, iż odbywa się na bieżąco, stanowi niewątpliwie oszczędność czasu oraz jest bardziej efektywne, niż tłumaczenie konsekutywne. Sprzęt do tego rodzaju tłumaczeń jest więc inwestycją w komfort nie tylko organizatorów konferencji, ale także prelegentów i pozostałych uczestników.

W obiektywie

hobby

rozrywka

czas wolny


Komentarze zostały wyłączone...